40 lat parafii w Borusowej

Data wpisu: 05.03.2018

W niedzielę, 4 marca br. parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej wraz ze swym proboszczem ks. Marianem Kujdą świętowała 40. rocznicę powstania. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej.

W wygłoszonej homilii biskup tarnowski mówił o znaczeniu parafii jako wspólnocie i jej niezwykle ważnej roli jaką spełnia w społeczeństwie.

„Parafia to wspólnota wiary, w której spotykamy się z Bogiem. Parafia stanowi także niejednokrotnie centrum życia społecznego i kulturalnego. Bywa, że jedynym, bo w małych miejscowościach nie ma już szkół, nie ma domów kultury, bibliotek. Okazuje się wówczas, że jedynym miejscem, które gromadzi ludzi, kształtuje ich postawy i ma błogosławiony wpływ na społeczność, jest właśnie parafia”.

W nabożeństwie wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie, księża, poczty sztandarowe OSP Borusowa i Hubenice-Kozłów oraz zaproszeni goście.

Do uroczystości 40. rocznicy powstania parafii wspólnota przygotowywała się duchowo podczas misji świętych, które przeprowadził ks. prał. Andrzej Rams,kustosz sanktuarium w Chorzelowie.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej została erygowana 15 lutego 1978 roku przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został mianowany 7 marca 1978 roku ks. Władysław Szyrszeń.