19.01.2020 r. Koncert Tarnowskiego Chóru Gos.pl

Zdjęcie z Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Impresjon podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

Dzisiaj mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II .

Data wpisu: 18.05.2020

Dzisiaj mija 100. rocznica urodzin Jana Pawła II . Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Zanim, jako papież, przemierzył cały świat, przez prawie 18 lat, czerpał życiodajne soki z rodzinnej ziemi i mentalnie nigdy się z niej nie wyprowadził. To właśnie tu, w Wadowicach, tkwią korzenie jego osobowości, zainteresowań i zdolności. Tu jest jego rodzinny dom i środowisko, które go ukształtowało – mówił proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, Stanisław Jaśkowiec, wspominając św. Jana Pawła II.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski w homilii wygłoszonej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w Wadowicach – przypomniał, że ziemskie życie Karola Wojtyły zostało określone przez trzy miasta: Wadowice, Kraków i Rzym. Św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wspominał swoje rodzinne miasto. – Wiadomo, jak wiele dla rozwoju ludzkiej osobowości i charakteru znaczą pierwsze lata życia, lata dziecięce, a potem młodzieńcze. Te właśnie lata łączą się dla mnie nierozerwalnie z Wadowicami – mówił. W 1979 roku papież opowiadał o swej wielkiej miłości i tęsknocie do Krakowa. Do Rzymu przybył świadomy polskiego dziedzictwa. 22 października 1978 r. powiedział na Placu Świętego Piotra, że jest synem Polski lecz od dziś staje się także rzymianinem…

Postać świętego Jana Pawła II wpisała się również w historię Ziemi Gręboszowskiej. 14 listopada 1971 roku kardynał Karol Wojtyła odwiedził Parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie. W tutejszym kościele dokonał poświęcenia epitafiów ku czci majora Henryka Sucharskiego i księdza Piotra Halaka.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany. Jego postać, mimo upływu czasu, ciągle zadziwia a pamięć o nim, nie tylko nie słabnie, ale wręcz przeciwnie nieustannie wzrasta.

Powrót