Mikołajki w Centrum Kultury

Film o Stefanii Łąckiej na ekranie kina „Sokół”

Data wpisu: 01.10.2018

W minioną sobotę, 29 września br. w kinie „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się oficjalna ogólnopolska premiera filmu pt. „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”. Film jest dokumentem fabularyzowanym. Koncepcja scenariusza oparta jest na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Z narracją tworzoną przez interlokutorów splecione są sceny fabularne ukazujące życie Stefanii Łąckiej, od lat dziecięcych do śmierci.

W filmie wzięło udział bardzo wielu statystów – mieszkańców gminy Gręboszów, Dąbrowy Tarnowskiej i okolic a główną rolę, wcielając się w postać Stefanii Łąckiej gra młoda rodowita Dąbrowianka Anna Gawęda, zawodowa aktorka i tancerka, współpracująca na co dzień z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Rolę Stefanii z lat dziecięcych gra Kamila Januś z Ujścia Jezuickiego.

Produkcją, reżyserią i montażem filmu zajął się Prezes Zarządu Fundacji „Monsignore”  – Dawid Szpara. Pion reżyserski uzupełniają Dawid Bromilski, Marcin Łącki – fundator, oraz Michał Pytel, który stworzył również scenariusz fabularny filmu. W role producenta wykonawczego i kierownika produkcji wcielają się odpowiednio Jacek Kras i Bogusław Kornaś.​

W produkcję filmu w różnym stopniu zaangażowanych było blisko 300 osób. Poza aktorami epizodystami i statystami, na planie pracowali profesjonalni operatorzy, oświetleniowcy, dźwiękowcy, charakteryzatorki, scenograf, kostiumograf i rekonstruktorzy historyczni.

W tym miejscu należy też wspomnieć o niebagatelnej roli jaką w powstaniu filmu odgrywa ks. prałat dr Ryszard Banach. To dzięki niemu zwrócono uwagę na piękno postaci Stefanii Łąckiej i fakt, że nie można dopuścić do tego, by została zapomniana.

Mecenasem głównym jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wśród mecenasów strategicznych filmu są lokalne samorządy: Tarnowa, powiatu dąbrowskiego i gmin: Gręboszów oraz Dąbrowa Tarnowska. Patronat honorowy przyjął Władysław Kosiniak – Kamysz – Prezes PSL, patronat medialny: TVP, Telewizja „Trwam” oraz Radio RDN Małopolska.

Film będzie pokazywany w Kinie „Sokół” w terminie 19-28 października.