Gminny Konkurs Palm i Plastyki Obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy

Data wpisu: 23.02.2016

Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie oraz Zespół Szkół w Gręboszowie zapraszają: dzieci, młodzież i dorosłych do wzięcia udziału w Gminnym Konkursie Palm i Plastyki Obrzędowej związanej z okresem Wielkanocy. Plastyka obrzędowa będzie przyjmowana do oceny w dniu 16.03. 2016 r. (środa) w godzinach 1100 –1700 w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Palmy w dniu 20.03. br. (niedziela) w godzinach 10 00 – 13 00 w Domu Bractwa Św. Anny w Gręboszowie.

Cel imprezy:

– Podtrzymanie, kultywowanie i ochrona przepięknej, ludowej tradycji zdobienia palm, pisanek oraz wytwarzanie przedmiotów tradycyjnej i współczesnej plastyki wielkanocnej.

Przedmiot konkursu:

Palmy, pisanki zdobione różnymi technikami, plastyka obrzędowa (maski, gaiki, wyroby z ciasta ) oraz wszystkie przejawy plastyki obrzędowej, związanej z daną miejscowością, a powstające w okresie Wielkanocy.

Termin i miejsce imprezy:

Plastyka obrzędowa będzie przyjmowana do oceny w dniu 16.03. 2016 r. (środa) w godzinach 1100 –1700 w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Palmy w dniu 20.03. br. (niedziela) w godzinach 10 00 – 13 00  w Domu Bractwa Św. Anny w Gręboszowie.

Uczestnicy:

Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych twórców ludowych oraz placówki oświatowe z terenu gminy Gręboszów, którzy po dzień dzisiejszy podtrzymują i kultywują tradycje obrzędowe Świąt Wielkanocnych .

Przepisy ogólne:

– Każdy uczestnik może przedłożyć dowolną ilość eksponatów.

– Dodatkowych informacji dotyczących konkursu udzielają:

Wiesław Lizak – GCKiCz w Gręboszowie, tel. 6416016,

i Monika Kilian – Biblioteka, tel. 6416026,

e-mail: gckgreboszow@interia.pl

Ocena i nagrody:

Komisja konkursowa powołana przez organizatorów dokona oceny prac konkursowych w kategoriach: palma wielkanocna i plastyka obrzędowa. Palmy i plastyka obrzędowa powinny być wykonane z tradycyjnych materiałów i techniką charakterystyczną dla danego regionu. Wyklucza się użycie materiałów współczesnych (sztuczne kwiaty, wstążki z tworzywa sztucznego, druty itp.)

Najlepszym pracom zostaną przyznane nagrody rzeczowe lub pieniężne, których wysokość uzależniona będzie od pozyskanych środków finansowych.