Mikołajki w Centrum Kultury

Małopolska konferencja naukowa pn. „Galicyjskie drogi ku niepodległości”

Data wpisu: 01.10.2018

W zespole dworsko-parkowym w Brniu odbyła się małopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości (1918—2018) pn. „Galicyjskie drogi ku niepodległości”. To wyjątkowe spotkanie odbyło się w piątkowe przedpołudnie 28 września br.

W programie konferencji były wystąpienia referatowe zaproszonych gości, które wygłosili: prof. dr hab. Franciszek Ziejka – Ludowcy w walce o niepodległość, prof. dr hab. Mariusz Wołos – Mariana Kukiela droga do niepodległości, dr Kondrat Meus – Galicja i Galicjanie u progu niepodległej Rzeczypospolitej, ks. dr Jan Bartoszek – Wkład ludzi Kościoła w budowę niepodległej Polski, dr Andrzej Skowron – Rola chłopów małopolskich w dążeniach niepodległościowych, mgr Włodzimierz Piasecki – Walki niepodległościowe na terenie Ziemi Dąbrowskiej i ich bohaterowie.

Rolę gospodarza konferencji pełnili: prof. Stanisław Koziara – językoznawca, polonista, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.