Narodowe Czytanie 2019

Data wpisu: 18.09.2019

Dnia 7 września br. w Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, podobnie jak w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie.  Licznie zebrani mieszkańcy naszej gminy z przedstawicielami rady gminy Gręboszów, szkoły podstawowej, kół gospodyń wiejskich czytali takie nowele jak:  Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulz, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza czy Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Jak napisała Para Prezydencka: „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”. Spotkanie wzbogacone zostało słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami włączyli się w tą jakże piękną akcję.