6.01.2024 Koncert „Kolędowanie przy szopce”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Koncert piosenek z filmów i seriali

Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II

Koncert zaduszkowy

Warsztaty plastyczne

Wieczór pieśni patriotycznych

Zaduszkowy koncert „Pozostaną z nami na zawsze”

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

„Słodki drań” – życie z cukrzycą wg. Dariusza Gnatowskiego

Data wpisu: 29.10.2015

Życie i walka z cukrzycą były tematem spektaklu teatralnego oraz warsztatów, które odbyły się w środę, 28 października br. w  hali sportowej przy Zespole Szkół w Gręboszowie. Przybyli uczestnicy przed rozpoczęciem spektaklu mieli możliwość nieodpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia. Pomiary te wykonywały panie: Anna Majocha oraz Aneta Bociek – pielęgniarki tutejszego ośrodka zdrowia. Licznie zebrana publiczność, wysłuchała bardzo pouczających wykładów pani Ilony Kawa (edukator diabetologiczny i podolog) pielęgniarki w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Warsztaty dotyczyły cukrzycy, jej przyczyn, objawów, powikłań, takich jak samokontrola, zasad zdrowego żywienia, stopy cukrzycowej oraz doborze odpowiedniego obuwia, wpływie aktywności ruchowej na organizm człowieka, powikłaniach cukrzycy i ich konsekwencji dla ruchu, chodzeniu o kulach oraz o sposobie postępowania z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim. Wykłady wspomagane były pokazem slajdów, co jeszcze bardziej przemówiło do odbiorców. „Wisienką na torcie” spotkania – jak powiedział Dariusz Gnatowski na wstępie – był spektakl teatralny wyreżyserowany przez wspomnianego aktora. Była to historia światowej sławy dyrygenta (w tej roli Dariusz Gnatowski), który nie może poradzić sobie z chorobą. Z początku wypiera fakt, iż jest przewlekle chory i lekceważy wszystkie niebezpieczne powikłania. Jednak dzięki wsparciu żony (w którą wcieliła się Ewa Romaniuk), córki (Agata Woźnicka) oraz wykwalifikowanych specjalistów (Andrzej Róg) udaje mu się powrócić do zdrowia, pracy zawodowej i pasji. Spektakl miał formę komedii. Autorem sztuki jest aktor i dramaturg Jan Jakub Należyty, znany m.in. ze spektakli komediowych takich jak: „Andropauza. Męska rzecz”, „Zachcianki, czyli baby blues” czy „Trzy razy łóżko”. Ciekawą scenografię wykonała Barbara Guzik, zaś o oprawę dźwiękową zadbał Dawid Sulej Rudnicki.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji profilaktycznej jest Fundacja „Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja”, której prezesem jest Dariusz Gnatowski, znany aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, borykający się z tą przewlekłą chorobą.

Środowe popołudnie okazało się dla osób przybyłych do hali sportowej cennym doświadczeniem. Nie tylko dzięki zdobytej wiedzy na temat postępowania z diabetykiem w rodzinie, przeciwdziałaniu zachorowaniom, walki z cukrzycą czy prostej recepcie na zachowanie zdrowia – prowadzeniu aktywnego stylu życia. Bardzo pouczającym okazał się również spektakl teatralny i możliwość spotkania się na żywo z jego twórcą, znanym aktorem – serialowym Arnoldem Boczkiem.

Powrót