Uroczystość patriotyczna w Dąbrowie Tarnowskiej

Data wpisu: 04.03.2019

W niedzielę, 3 marca br. w Dąbrowie Tarnowskiej z inicjatywy dowództwa Jednostki Strzeleckiej 2038 im. Gen. Mariana Kukiela oraz Starostwa Powiatowego odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego na 1 marca.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Stanisław Cyran, proboszcz dąbrowskiej parafii. Podczas Mszy Św. został poświęcony nowy sztandar jednostki ufundowany przez społeczność Dąbrowy Tarnowskiej oraz członków Jednostki Strzeleckiej.

Po uroczystościach kościelnych pododdziały oraz zaproszeni goście przeszli do Parku Miejskiego na plac przed Pomnikiem ku czci poległych Synów miasta Dąbrowy w latach 1914 -1918 i 1920, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Po przeglądzie pododziałów i odśpiewaniu Hymnu Państwowego odbyła się uroczystość wręczenia i oficjalnego przekazania sztandaru Jednostce JS-2083 im. Gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej. Rodzice chrzestni sztandaru: Wiesław Krajewski – poseł na Sejm RP oraz Zofia Stalmach wręczyli sztandar Komendantowi Głównemu, który następnie przekazał Dowódcy Jednostki sierż. Tomaszowi Żygule. W czasie uroczystości członkowie Jednostki Strzeleckiej złożyli przysięgę na sztandar jednostki. Następnie został odczytany rozkaz Komendanta Głównego z awansami na wyższe stopnie strzeleckie.

Końcowym akcentem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod „Pomnikiem ku czci poległych Synów miasta Dąbrowy w latach 1914 -1918 i 1920” przez poszczególne delegacje.

W uroczystościach wzięły udział liczne poczty sztandarowe szkół z terenu powiatu dąbrowskiego oraz straży i policji.