UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA

Data wpisu: 04.05.2018

W poniedziałkowy poranek, 30 kwietnia br. w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbył się uroczysty apel z okazji 227. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej – Konstytucji 3 Maja. W montażu słowno-muzycznym zatytułowanym „Kocham Cię Polsko – Ojczyzno moja” młodzież przypomniała to jakże ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie. Podczas akademii uczniowie przedstawili tło historyczne oraz najważniejsze wydarzenia związane z uchwaleniem przez Sejm Czteroletni Konstytucji w maju 1791 roku. Nie zabrakło również wierszy oraz piosenek patriotycznych odwołujących się do nastrojów towarzyszących przyjęciu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawy zasadniczej regulującej prawa i obowiązki obywateli oraz funkcjonowanie władz państwowych.

W uroczystym apelu wzięli udział: uczniowie Szkoły Podstawowej i młodzież uczęszczająca do klas gimnazjalnych, nauczyciele, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście: Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Bronisław Błach –Sekretarz Gminy, Aneta Bociek – Przewodnicząca Rady Rodziców, Jerzy Misterka – Dyrektor placówki oraz  Wiesław Lizak Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali: Jerzy Misterka oraz Franciszek Dymon. Podziękowali uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie i przedstawianie montażu słowno-muzycznego, który stał na wysokim poziomie artystycznym, jak również był doskonałą lekcją historii. Jak podkreślił Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, montaż słowno-muzyczny niósł za sobą również wiele cennych i uniwersalnych wartości, jak szacunek i miłość do swojego ojczystego kraju. Jak podkreślił: „Ojczyzna jest jak matka, trzeba ją kochać i szanować”.