Bal karnawałowy w GCKiCz

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Koncert kolęd i pastorałek

Koncert piosenek z filmów i seriali

Koncert zaduszkowy

Warsztaty plastyczne

Wieczór pieśni patriotycznych

Wielkanocny koncert Tarnowskiego Chóru GOS.PL

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

104. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Data wpisu: 16.11.2022

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Gręboszów – Krzysztof Gil, Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów – Marek Mosio, Dyrektor GCKiCz – Wiesław Lizak, Państwo Halina i Ryszard Bugajscy oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Anna Bernat.
Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwsza część poświęcona była Patronowi Szkoły – majorowi Henrykowi Sucharskiemu, natomiast druga-kolejnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
„Pisk Orła Białego” – taki tytuł nosił spektakl z okazji listopadowego Święta. Była to żywa lekcja historii przygotowana przez Uczniów starszych klas, pod kierunkiem Nauczycieli – Lidii Dąbroś, Katarzyny Szczygieł i Anny Szarek. Fabuła przedstawienia osnuta została wokół losów wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżyła wojenną traumę – wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ludzie Ci ukrywali w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. W wielu sytuacjach odwoływał się do tragicznej historii naszego Państwa. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Jednak oprócz prawdziwych patriotów byli i tacy, którym było obojętne, czy Polska jest wolna, czy nie, „byle był spokój i miska pełna”. Taką postawę reprezentował kot, którego rolę znakomicie odegrał Sebastian Smolik.
Spektakl został urozmaicony pantomimą ukazującą Legendę o Białym Orle. Była to w nietypowy sposób opowiedziana historia utraty i Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. W postać Orła wcieliła się Anna Sobota, która tańcem i grą ciała oddała kolejne etapy zmagań Polaków z zaborcami. Destrukcyjną siłę Rosji zaprezentowała Amelia Kozieja, Prus – Nadia Węgiel i Austrii – Daria Wójtowicz.
Przedstawienie odbywało się przy nastrojowej, dobranej do tematyki patriotycznej, muzyce, którą śpiewali Uczniowie klasy VI. Uczniowie zaśpiewali kilka nieznanych powszechnie utworów, m.in.: „Szybuj orle” czy „Polska zmartwychwstaje”.
Myślą przewodnią całości były słowa z pieśni : „Tak było zawsze, tak musiało być. Ktoś musiał umrzeć, aby ktoś mógł żyć”.
Podsumowując całą akademię, Dyrektor szkoły zwrócił się do wszystkich obecnych, aby jeszcze raz podkreślić wagę tego święta. Przypomniał też o zasługach Polaków, m. in. o majorze Henryku Sucharskim, walczącym w imię wolności naszego narodu oraz niezwykle trudnej DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI.
Pamiętajmy o tych ważnych dla Polski rocznicach!

Źródło: SP Gręboszów

Powrót