6.01.2024 Koncert „Kolędowanie przy szopce”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Koncert piosenek z filmów i seriali

Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II

Koncert zaduszkowy

Warsztaty plastyczne

Wieczór pieśni patriotycznych

Zaduszkowy koncert „Pozostaną z nami na zawsze”

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

Warsztaty czerpania papieru: podróż do przeszłości i kreatywna zabawa

Data wpisu: 05.07.2024

W Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie we wtorek 2 lipca b.r. odbyły się wyjątkowe warsztaty, które przeniosły uczestników w fascynujący świat wytwarzania papieru czerpanego. Poprowadziła je pani Agata Wrona, doświadczona artystka, która z pasją dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z historią papiernictwa, sięgającą VII wieku. Dowiedzieli się, z jakich surowców powstaje papier czerpany i poznali tradycyjne metody jego produkcji. Następnie każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich sił w czerpaniu papieru.

Z przygotowanej masy papierniczej, składającej się z pulpy papierowej i wody, uczestnicy czerpali arkusze papieru za pomocą specjalnych form i sit. Mogli również eksperymentować z dodawaniem olejków eterycznych i naturalnych ozdobników, tworząc unikatowe, kolorowe pachnące arkusze papieru.

Warsztaty były nie tylko cenną lekcją historii i rzemiosła, ale również świetną zabawą i okazją do rozwijania kreatywności. Uczestnicy mogli poczuć satysfakcję z tworzenia czegoś własnymi rękami i zabrać do domu pamiątkowe arkusze papieru czerpanego, wykonane z dbałością o każdy szczegół.

Warsztaty czerpania papieru w GCKiCZ cieszyły się dużym zainteresowaniem i z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników. Była to wyjątkowa okazja do poznania ginącego rzemiosła i stworzenia własnych, niepowtarzalnych dzieł sztuki.

 

Powrót