6.01.2024 Koncert „Kolędowanie przy szopce”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Koncert piosenek z filmów i seriali

Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II

Koncert zaduszkowy

Warsztaty plastyczne

Wieczór pieśni patriotycznych

Zaduszkowy koncert „Pozostaną z nami na zawsze”

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

WRĘCZENIE TYTUŁÓW HONOROWEGO OBYWATELSTWA GMINY GRĘBOSZÓW

Data wpisu: 13.12.2022

W okresie przedświątecznym, 10 grudnia 2022 r. w Woli Żelichowskiej odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania honorowego obywatelstwa gminy Gręboszów trzem zasłużonym osobom: ks. prałatowi dr Ryszardowi Banachowi, Romualdowi Karasiowi i ks. prałatowi Władysławowi Szyrszeniowi. Był to wyjątkowy dzień dla całej społeczności naszej gminy. Podczas uroczystej sesji Rady Gminy Gręboszów, honorowe wyróżnienia otrzymały osoby, które na przestrzeni lat mogły poszczycić się wielkimi zasługami dla naszej gminy, a przez swoje dotychczasowe działania pozostawiły trwały ślad w historii naszej lokalnej społeczności.
Wręczenia aktów nadania wraz z listami gratulacyjnymi dokonali: Marek Mosio – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów oraz Krzysztof Gil – Wójt Gminy Gręboszów. Honorowe obywatelstwa zostało nadane 19 września br., podczas XL Sesji Rady Gminy Gręboszów VIII Kadencji 2018-2023.

Ks. prałat dr Ryszard Banach jest autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych. Swoje badania naukowe skoncentrował na dziejach religijnych regionu tarnowskiego i duchowieństwa diecezji tarnowskiej. Jako historyk jest swoistym ambasadorem Gminy Gręboszów na zewnątrz. Posiada obszerną wiedzę historyczną na temat ważnych postaci dla naszej gminy, którą zawsze chętnie dzieli się z mieszkańcami. Jego artykuły można przeczytać m.in. w Gazecie Gręboszowskiej. Propaguje i przedstawia postać Służebnicy Bożej Stefanii Łąckiej, pochodzącej z Woli Żelichowskiej nauczycielki, dziennikarki, więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, która swoim życiem pokazała czym jest miłość do drugiego człowieka, a która stanowi bardzo ważny autorytet dla lokalnej społeczności. Aktywnie zabiegał o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego gręboszowskiej rodaczki, który rozpoczął się w 2021 roku.

Romuald Karaś jest to polski dziennikarz, reportażysta, publicysta, dramaturg, autor słuchowisk radiowych oraz scenariuszy filmowych i audycji telewizyjnych. Należy do czołówki polskich twórców literatury faktu. Laureat wielu nagród i tytułów związanych z jego pracą redaktorską. Od połowy XX wieku zajmuje się tematyką mjra Henryka Sucharskiego i jego roli jako dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku. Przeprowadził wiele rozmów i śledztw dotyczących tamtych wydarzeń również z osobami, które brały czynny udział w obronie polskiej placówki. Na podstawie wielu materiałów, które zgromadził w swoich publikacjach jasno staje po stronie Sucharskiego jako dowodzącego polskim półwyspem na początku kampanii wrześniowej, odrzucając tym samym kłamliwe teorie, które przez lata są i były kolportowane w polskim społeczeństwie. Wielokrotnie wspomina w swoich pracach o Gręboszowie jako rodzinnej miejscowości Sucharskiego, przyczyniając się tym samym do promowania gminy Gręboszów w skali ogólnopolskiej.
Romuald Karaś w 2017 roku wydał pierwszą książkę nt. mjra Henryka Sucharskiego pn. Klątwa i cud, Majora Sucharskiego droga na Westerplatte. Jest ona reportażem na temat życia naszego krajana w pierwszym okresie jego życia. Pokazuje szerokie tło dotyczące jego rodziny oraz lokalnej społeczności, która go otaczała. W kolejnych lata ukazały się następne książki dotyczące mjra Sucharskiego: w 2018 roku Tajemna broń, zaś w 2019 roku Bohater Wielkiej Wojny. Tomy czwarty i piąty, które są kontynuacją historii o Sucharskim autor właśnie przygotowuje.

Ks. prałat Władysław Szyrszeń – pierwszy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Borusowej. Wspólnotą parafialną kierował przez 35 lat, od czerwca 1974 r. do sierpnia 2009 r., wykonywał wszelkie prace kierownicze związane z budową świątyni – w nowej parafii, jednocześnie organizował całość duszpasterstwa tworzącej się wspólnoty parafialnej. Z wielką determinacją podchodził do kwestii budowy kościoła parafialnego, który został poświęcony jesienią 1978 roku. Trzeba nadmienić, że był to okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, która nie pozwalała w prosty sposób na budowę miejsc kultu religijnego. Jednocześnie wybudował parafialny cmentarz. Gromadził wokół siebie społeczność Borusowej, Hubenic i Kozłowa, która w aktywny sposób angażowała się w katolicką i społeczną działalność parafii. Pobudzał w ten sposób postawy obywatelskie i pokazywał sens służenia innym. Dbał o rozwój patriotyzmu i zaszczepiał miłość do ojczyzny swoim parafianom.

W uroczystym wręczeniu aktów nadania honorowego obywatelstwa gminy Gręboszów wzięli udział zaproszeni goście, m. in.: Wiesław Krajewski – Poseł na Sejm RP, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz – były Minister Zdrowia, Honorowy Obywatel Gminy Gręboszów, Lesław Wieczorek – starosta powiatu dąbrowskiego oraz przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, jak również społeczność gminy Gręboszów.
Podczas tej wyjątkowej uroczystości głos zabrał prof. Stanisław Koziara, który przedstawił życiorysy uhonorowanych osób oraz ich zasługi na rzecz naszej społeczności. Była to swoista laudacja dotycząca nowych osób, które zostały włączone w poczet Honorowych Obywateli Gminy Gręboszów.

Uroczystość uświetnił występ zespołu działającego przy GCKiCz w Gręboszowie, który wystąpił w składzie: Aleksandra Piątek, Wiesław Lizak oraz Tomasz Lizak. Na koniec cała sala odśpiewała uhonorowanym gromkie „sto lat”. Po zakończeniu części oficjalnej, Honorowi Obywatele Gminy Gręboszów wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na uroczysty obiad, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Wola Żelichowska.

Uroczystość, podczas której wręczono honorowe tytuły, była również doskonałą okazją do wspólnych rozmów i wspomnień, którymi dzielili się zarówno odznaczeni, jak i zaproszeni goście. Mogliśmy tym samym usłyszeć wiele ciekawych opowieści z życia Honorowych Obywateli Gminy Gręboszów, jak również z historii naszej lokalnej społeczności. Podczas uroczystości wszyscy obecni mogli podziwiać także obrazy autorstwa Pani Zofii Misiaszek-Sałańskiej prezentujące portrety Honorowych Obywateli Gminy Gręboszów, którzy w ostatnim roku otrzymali ten wyjątkowy tytuł, tj.: płk Zdzisława Baszaka, ks. prałata dra Ryszarda Banacha, Romualda Karasia oraz ks. prałata Władysława Szyrszenia.

Powrót