Gazeta Gręboszowska nr 91
Data wpisu: 16.03.2023
Drodzy Czytelnicy, zmieniamy częstotliwość wydawania naszego lokalnego periodyku. Dotychczas nasza gazeta ukazywała się jako kwartalnik. Od 2022 roku będziemy wydawać Gazetę Gręboszowską co 6 miesięcy. Jest to związane m. in. z rosnącymi kosztami druku. Bez wątpienia wszyscy odczuwamy skutki galopującej inflacji. Wzrost cen jest odczuwalny niemalże w każdej gałęzi naszej gospodarki. Również i sektor kulturalny w znaczący sposób odczuwa skutki podwyżek. Jednakże nie chcemy ograniczać prowadzonych działań kulturalnych czy też prezentować nasze czasopismo jako wydawnictwo dostępne jedynie w formie elektronicznej. Dlatego podjęliśmy decyzję, że w danym roku będą ukazywały się 2 numery Gazety Gręboszowskiej.
W bieżącym wydaniu podsumowujemy minione półrocze. Na łamach nowego numeru przeczytają Państwo m. in. o wręczeniu tytułu honorowego obywatela gminy Gręboszów Generałowi Zdzisławowi Baszakowi, czy też o wyjątkowych setnych urodzinach Pani Stefanii Podgórskiej oraz Pani Anieli Szwarcenberg. Prezentujemy również materiały dotyczące wydarzeń jakie miały miejsce w Szkole Podstawowej w Gręboszowie – poranku wielkanocnym oraz uroczystej akademii z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Minione 6 miesięcy to również sukcesywny powrót do wydarzeń kulturalnych otwartych dla publiczności. Tym samym GCKiCz w Gręboszowie zorganizowało cykl koncertów na żywo, m. in.: „Zaduszkowy” koncert pn. „Pozostaną z nami na zawsze”, poświęcony twórczości nieżyjących polskich i zagranicznych artystów: kompozytorów, autorów tekstów i wokalistów, Koncert Kolęd i Pastorałek zatytułowany „Kolędowanie przy szopce”, który odbył się w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet pt. „Za zdrowie Pań”, czy też Wielkanocny Koncert w wykonaniu Tarnowskiego Chóru GOS.PL.
W 91. numerze prezentujemy relację z wycieczki uczniów Szkoły Podstawowej w Gręboszowie do Chorwacji – „Spotkajmy się i poznajmy swoją historię i kulturę. W poszukiwaniu międzykulturowego mostu pomiędzy Polską i Chorwacją”, która stanowiła element Polsko-Chorwackiej współpracy w dziedzinie edukacji i kultury. Publikujemy także materiały poświęcone tematyce historycznej – postawa i życiorys majora Henryka Sucharskiego jako wzorzec dla młodego pokolenia (cz. 2) oraz tablice i groby Józefa Załuskiego oraz Antoniego Zielonki.
To tylko część publikacji, które specjalnie dla Czytelników przygotowaliśmy na łamach naszego periodyku. Na koniec pragnę życzyć Państwu interesującej lektury 91. numeru Gazety Gręboszowskiej.