6.01.2024 Koncert „Kolędowanie przy szopce”

Festyn z okazji Dnia Dziecka

Koncert piosenek z filmów i seriali

Koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II

Koncert zaduszkowy

Warsztaty plastyczne

Wieczór pieśni patriotycznych

Zaduszkowy koncert „Pozostaną z nami na zawsze”

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Zespół Folklorystyczny podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego

Gminne Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Gręboszowie
im. Jakuba Bojki

Świetlica Wioska Internetowa

Świetlica „Wioska Internetowa” w Borusowej

 

Zajęcia wakacyjne

Informacje o „Wiosce internetowej”

Centrum Kształcenia w Borusowej, utworzono w 2008 roku. Placówka powstała w ramach Projektu „Wioska internetowa – kształcenie na odległość na terenach wiejskich”. Inicjatywa ta zakładała utworzenie ogólnopolskiej sieci 630 Centrów Kształcenia na odległość, jako głównych ośrodków działalności oświatowej w miejscach ich lokalizacji. Był finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Działania 2.1a SPO RZL jako efekt współpracy Fundacji RAPZ oraz Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Optoland S.A..
Projekt w założeniu miał za zadanie wyrównanie szans mieszkańców wsi na rynku pracy oraz zwiększenie dostępności nowoczesnych form kształcenia poprzez:

  • nieograniczony dostęp do zasobów Internetu;
  • nieodpłatne szkolenia i kursy umieszczone na platformie e-learningowej , opracowane z myślą o osobach pracujących i chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, planujących założyć własną działalność gospodarczą lub już ją prowadzących;
  • ułatwiony dostęp do nowoczesnych, różnorakich form samokształcenia, w tym kształcenia on-line, oferowanego przez różnego rodzaju instytucje i uczelnie, umożliwiający zdobycie wykształcenia bądź podniesienia kwalifikacji bez opuszczania miejsca zamieszkania, co znacznie obniża koszty edukacji;
  • dostęp do biblioteki multimedialnej;
  • pomoc osoby prowadzącej centrum w nauce obsługi komputera, Internetu czy wyszukiwaniu atrakcyjnych, zgodnych z zainteresowaniami użytkownika informacji, stron WWW, ofert edukacyjnych.

 

Do Centrum Kształcenia może przyjść każdy – niezależnie od wieku czy wykształcenia, kto chce uzupełnić swoją wiedzę i skorzystać z różnorodnych form samokształcenia, dostępnych dzięki Internetowi. Ponadto centra oferują , szczególnie cenną w czasach szybkiego rozwoju nowoczesnych technologii, naukę obsługi komputera dla tych, którzy zaczynają ją od podstaw, w tym osób starszych, a rodzicom – uświadomienie korzyści płynących z dostępu do Internetu, ale i zagrożeń, równocześnie ucząc, jak można tym ostatnim zapobiegać.

Czego można nauczyć się w „Wiosce internetowej”?

Dostęp do zasobów sieci daje ogromne możliwości zdobywania wiedzy. Mówi się, że Internet jest „oknem na świat” i nie ma w tym ani cienia przesady. Oprócz wyszukiwania informacji na stronach WWW, komunikacji poprzez pocztę elektroniczną, można w Centrum Kształcenia skorzystać z ogromnej oferty szkoleniowej proponowanej przez wiele uczelni i instytucji. Sprzęt, do którego w „Wiosce Internetowej” mają dostęp użytkownicy, przystosowany jest do kursów tzw. synchronicznych, czyli zajęć prowadzonych w czasie rzeczywistym przez instruktora – łącza internetowe w centrum wystarczają do przesyłu obrazu i głosu. Dzięki temu można na miejscu, oszczędzając na kosztach podróży i nierzadko zakwaterowania, skończyć np. kursy językowe, a nawet studia on-line, coraz powszechniej oferowane przez polskie uczelnie.
Ponadto wszyscy użytkownicy Centrum Kształcenia mają dostęp do biblioteczki multimedialnej, na którą składa się:

  • Atlas geograficzny świata;
  • Atlas historyczny;
  • Encyklopedia PWN;
  • Słowniki polsko-angielski, polsko-rosyjski, polsko-niemiecki, polski-włoski, polsko-hiszpański oraz szkolny słownik języka polskiego i multimedialny słownik ortograficzny PWN.

W nauce obsługi komputera i korzystaniu z zasobów Internetu, także tym, którzy zaczynają ją od podstaw, pomocą i fachową wiedzą służy zainteresowanym instruktor Joanna Cabaj, obsługująca Centrum Kształcenia.

Świetlica „Wioska Internetowa” w Borusowej

Przez okres pięciu lat Centrum kształcenia działało w ramach współpracy z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia oraz Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Optoland S.A., a z dniem 26.09.2008 roku zmieniło nazwę na Świetlica „Wioska internetowa” – kształcenie na terenach wiejskich i wcielone została w struktury Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Od tej pory Świetlica „Wioska internetowa” czynnie wspiera wszelakie działania takie jak min. koncerty, konkursy, wystawy czy imprezy okolicznościowe organizowane przez GCKiCZ w Gręboszowie.
Nie nastąpiła żadna zmiana w kwestii korzystania tzn., nadal z Świetlicy „Wioska internetowa” możne korzystać każdy, za darmo i ma dostęp do łącza internetowego, sprzętu
i oprogramowania na nim zainstalowanego, a także pomocy instruktora świetlicy, Ponadto można skorzystać z indywidualnych kursów podstaw obsługi komputera i Internetu.
Przez cały rok dzieci i młodzież mogą korzystać z różnego rodzaju zajęć np. plastycznych, technicznych, kulinarnych, czy sportowych, które nasilają swoją częstotliwość w okresie wakacji i ferii zimowych.

Świetlica „Wioska internetowa” w Borusowej jest czynna:

poniedziałek: 10:00 – 18:00
wtorek: 10:00 – 18:00
środa: nieczynne
czwartek: 10:00 – 18:00
piątek: 10:00 – 18:00
sobota: 08:00 – 16:00